Proje Nedir?

Proje, bir probleme çözüm bulma ya da beliren bir fırsatı değerlendirmeye yönelik, bir ekibin, başlangıcı ve bitişi belirli bir süre ve sınırlı bir finansman dahilinde, birtakım kaynaklar kullanarak, müşteri memnuniyetini ve kaliteyi göz önünde bulundururken olası riskleri yönetmek şartıyla, tanımlanmış bir kapsama uygun amaç ve hedefler doğrultusunda özgün bir planı başlatma, yürütme, kontrol etme ve sonuca bağlama sürecidir. Wikipedia


OSOA İÇİN PROJE NEDİR?

Firmamıza müşteriden gelen her türlü iş isteği bir proje olarak değerlendirilmektedir. İş isteğine ilk olarak, firma içinde bir proje yöneticisi atanır. Proje yöneticisi müşteri ile iletişime geçip 3N sorularının cevaplarını alır.

  • Ne isteniyor?
  • Neden isteniyor?
  • Ne zamana isteniyor?

3N cevapları proje yöneticisi tarafından incelenir. Müşteriye teklif vermeden önce, müşterinin istediği istek, gerçekten müşterinin ihtiyacını çözecek bir çözüm mü analizi yapılır. İlgili istek için istenen süre gerçekci mi ve bu süreye uyabilir miyiz soruları içimizde karar veririz.

Müşteri ile, problem, çözüm ve süre konularında hem fikir olunduğunda iş isteği sistemimizde potansiyel proje adını alır ve tekliflendirme süreci başlar.